Οργάνωση, συντονισμός, υλοποίηση: Βασίλης Σταμάτης

Οι καταρτιζόμενες της ειδικότητας του Δ΄εξαμήνου στα πλαίσια του μαθήματοςΠαιδιά με Νοητική Υστέρηση είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τους χώρους, τους εκπαιδευτικούς που εργάζονται στη μονάδα εκπαίδευσης, τους μαθητές που φοιτούν στο Σχολείο.  Είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν από κοντά τη λειτουργία μίας εκπαιδευτικής μονάδας ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, σε πραγματικό χρόνο, να ξεναγηθούν τους χώρους και να θέσουν ερωτήματα για τον τρόπο λειτουργίας του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.

Επισκέφτηκαν τα εργαστήρια ειδικοτήτων του Σχολείου και έμαθαν τους λόγους για τους οποίους οι χώροι λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο. Ενημερώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων του Σχολείου για τον τρόπο που γίνεται η διδασκαλία και τις ωφέλειες αυτών των ειδικοτήτων.

Η παρούσα επίσκεψη, πέρα από την διασύνδεση των καταρτιζόμενων με φορείς που μπορούν να εργαστούν μετά την αποφοίτησή τους, βοήθησε στην απόκτηση εμπειρίας και ενίσχυσε τις απόψεις τους για την αναγκαιότητα της ειδικής αγωγή και εκπαίδευσης, τα οφέλη της εκπαιδευτικής μονάδας αυτής, αλλά και την αξία της αποφοίτησης των μαθητών από το συγκεκριμένο Σχολείο.

Ευχαριστούμε θερμά τόσο τον Διευθυντή του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Μεσολογγίου κ. Αθ. Πατρόπουλο, όσο και το προσωπικό του σχολείου – ιδίως δε τις εργαζόμενες ως Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικού (Ε.Β.Π.) κα Α. Κατσάνου και κα Α. Σούμπαση για την άμεση ανταπόκριση να δεχθούν τις σπουδάστριες στο σχολείο, να ενημερώσουν για το πρόγραμμα σπουδών του σχολείου, για τα καθήκοντα του Ε.Β.Π. στο Σχολείο και να απαντήσουν στις ερωτήσεις – απορίες τους. Η φιλοξενία υπήρξε εξαιρετική και ωφέλιμη και γέμισε με ικανοποίηση εκπαιδευτικούς, μαθητές του Σχολείου και τις ίδιες τις καταρτιζόμενες.

Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν η αρχή, και ευελπιστούμε ότι σύντομα θα επαναληφθούν περισσότερες αντίστοιχες επισκέψεις-δράσεις.

Ο εκπαιδευτής

Βασίλης Σταμάτης